Jak można się zarazić koronawirusem?

Można się zarazić koronawirusem od osoby chorej wyłącznie przez usta i nos być może również spojówkę. Najczęściej dochodzi do zakażenia kiedy chory kaszle, a my wdychamy aerozol drobnych kropelek jego śliny. Jeżeli chory kaszle przez maseczkę, ryzyko jest o wiele mniejsze. Na świeżym powietrzu chory też nas nie zarazi jeżeli tylko nie kaszle nam z bliska prosto w twarz. Wirus nie przenika przez skórę. Dotykając przedmiotów na które ktoś nakaszlał nie zarazimy się, jeżeli tylko skażonymi rękami nie będziemy np. dłubali w nosie, czy dotykali ust.  Dlatego należy często myć starannie ręce wodą z mydłem.              

Kiedy podejrzewać u siebie zarażenie koronawirusem.                                              

Aby myśleć o tym że zachorowaliśmy muszą być spełnione trzy warunki:                 

1. Kontakt – wyjazd do obszaru w którym jest aktywna epidemia, albo bezpośredni bliski kontakt  osobą chorą.

2. Najczęściej pięć dni po kontakcie: gorączka 38 stopni lub więcej i osłabienie.

3. Kaszel suchy, trudności z oddychaniem.                 

Co robić kiedy podejrzewamy zakażenie? Osoba, która podejrzewa u siebie zarażenie koronawirusem nie powinna zgłaszać się do Przychodni, ani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zgodnie z aktualnymi (mogą się zmienić) wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego lekarz w Przychodni albo w SOR nie ma prawa nawet takiej osoby zbadać. Powinien odizolować takiego chorego i zamówić specjalny transport, który przewiezie go do jednego ze Szpitali Zakaźnych. Najlepiej zadzwonić do swojej Przychodni i skontaktować się z lekarzem. Lekarz ma prawo udzielić porady telefonicznej i wystawić na jej podstawie elektroniczne zwolnienie z pracy do 14 dni. W czasie takiego zwolnienia trzeba stosować leczenie jak w grypie (odpoczynek, leki przecigorączkowe, picie dużej ilości płynów). Konieczna jest samoobserwacja i mierzenie 2 x dziennie temperatury. Jeżeli pojawia się duszność i kłopoty z oddychaniem trzeba zadzwonić na całodobowy numer 112, pod którym dyżurują ludzie organizujący niezbędną pomoc.

W razie problemów można też zasięgnąć porady dzwoniąc pod całodobowy numer informacji NFZ:  800 190 590, do Powiatowej Stacji Sanepid w Starogardzie Gdańskim  58 562-40-11. tel. alarmowy 699-670-418. albo Wojewódzkiej Stacji Sanepid w Gdańsku, nr telefonu (+48) 605 602 195.                                                                                                                           

Wizyty u lekarza.  Należy unikać wizyt u lekarza jeżeli nie są absolutnie konieczne. Zwykłe przeziębienia nie wymagają wizyty w Przychodni, można je leczyć samodzielnie w domu (leżenie w łóżku, leki przeciwgorączkowe, picie dużej ilości płynów).  Zwolnienie do 14 dni można uzyskać telefonicznie (teleporada z lekarzem rodzinnym w swojej Przychodni). Trzeba też odłożyć wszelkie wizyty profilaktyczne, czy kontrolne wizyty u lekarza. Przepisy ustanowione na czas epidemii dopuszczają możliwość porady telefonicznej. Warto zadzwonić do Przychodni, jeżeli potrzebujemy po prostu przedłużenia recepty na leki które przyjmujemy na stałe. Można taką receptę odebrać nie czekając w poczekalni na wizytę u lekarza.